گروه مهندسی مینیاتور
شکوه گذشته در زمان حال ، طراحی کابینت کلاسیک

بازگشت به زیبایی‌های دیرینه: کابینت کلاسیک در خانه‌های امروزی

کابینت کلاسیک چیست ؟

در گذشته در کشور ما از واژه "گنجه" برای اشاره به ساختارهای قفسهای استفاده میشد. اما از اوایل قرن بیستم، واژه "کابینت" با ریشه فرانسوی و معنی مشابه، به معنای قفسهبندی و ساختارهای مشابه به کار رفت. این تغییر در زبان و استفاده گسترده از واژه "کابینت"، باعث شد که این مفهوم به شکلی از جامعه ما پذیرفته شود و به طور متداول در استفاده روزمره و ساختمانهای مختلف مورد استفاده قرار گیرد.

کابینت آشپزخانه کلاسیک یکی از محبوبترین سبکهای کابینت آشپزخانه است که با وجود تنوع زیاد در صنعت کابینت، همچنان مورد توجه قرار میگیرد. یکی از ویژگیهای بارز کابینت آشپزخانه کلاسیک، حضور ستونها و سرستونهای منبتکاری شده در کنار تاج و زیر چراغ ابزار است که این ویژگی به عنوان نقطه تمایزی بین کابینتهای کلاسیک و مدرن مطرح میشود.

 

ویژگی های کابینت کلاسیک

 

انواع کابینت کلاسیک 

کابینتهای آشپزخانه کلاسیک به پنج دستهی اصلی تقسیم میشوند، هر کدام از این انواع شامل ویژگیها و سبکهای خاصی هستند که در زیر به آنها اشاره میشود:

 

کابینت کلاسیک ساده

برای طراحی و اجرای کابینت کلاسیک ساده، بهتر است از چوب با رنگهای طبیعی و گرم مانند چوب درخت گردو یا بلوط استفاده کنید. در طراحی از چوبهای با خطوط ساده و بدون پیچیدگی زیاد استفاده کنید و همراه با دستگیرهها و ستونهای سادهتر، کابینت کلاسیک ساده و شیکی را ایجاد کنید. همچنین برای داشتن کابینت کلاسیک ساده، توصیه میشود از انتخاب رنگهای ملایم و گرم نیز پیروی کنید.

کابینت کلاسیک چوبی

این سبک کابینت به عنوان مجللترین و لوکسترین نوع کابینت شناخته میشود. جنس بدنه داخلی آن از ام دی اف است و دربهای آن از چوب طبیعی مانند گردو، راش، گیلاس، بلوط و غیره با ضخامتهای متفاوت تولید میشود. دربهای کابینت کلاسیک چوبی دارای نقش و زیباییهای خاصی هستند که توسط دستگاه سی ان سی ایجاد میشوند.

کابینت کلاسیک روکش چوب

کابینت روکش چوب بهطور مشابهترین نوع کابینت به کابینت چوبی محسوب میشود و همچنین با نام کابینت طرح چوب هم شناخته میشود. در قسمت بدنه این نوع کابینت از ام دی اف سفید رنگ درجه یک استفاده میشود، و همچنین جنس دربهای آن از ام دی اف خام است. در هر دو طرف این ام دی اف خام، یک لایه یک میلیمتری از چوب طبیعی فشرده میشود. پس از فشرده شدن این لایه چوبی، دربها به ابعاد مورد نیاز تنظیم میشوند. در مرحله بعدی، با استفاده از دستگاه سیانسی، الگوها و طرحهای مورد نظر روی دربها اعمال میشود.

در این نوع کابینتها، مانند کابینتهای کلاسیک چوبی، دربها رنگآمیزی میشوند. موضوع رنگآمیزی در این سبک کابینت بسیار گسترده و متنوع است و یکی از مزایای این نوع کابینتها این است که با هزینه کمتر نسبت به کابینتهای چوبی، همان زیبایی و نمایی را ارائه میدهند. این نوع کابینتهای آشپزخانه شامل استفاده از ستونها و سرستونهای نقش برجسته متنوع میشود و برای افزایش جذابیت و زیبایی بیشتر، از تاج و زیرچراغ نیز استفاده میشود.

در بخش صفحههای کابینت کلاسیک، از روکش چوب بیشتر از سنگ مصنوعی کورین استفاده میشود که قابلیت ابزار خورده شدن دارد. همچنین، در این نوع کابینتها از دستگیرههای سرامیکی استفاده میشود. این محصول نیز با نام کابینت طرح چوب شناخته میشود.

کابینت کلاسیک ممبران

کابینت ممبران یکی از اعضای خانوادهی کابینتهای آشپزخانه کلاسیک است که به نامهای کابینت وکیوم یا کابینت پیویسی نیز شناخته میشود. جنس بدنهی این نوع کابینتها از ام دی اف سفید است و در قسمت دربها از ام دی اف خام و بدون روکش استفاده میشود. بعد از تعیین ابعاد ام دی اف خام، دربها توسط دستگاه سیانسی ابزار خورده شده و طرح مورد نظر روی آنها اجرا میشود. در مرحله بعدی، روکش وکیوم یا ممبران توسط دستگاه پرس وکیوم روی دربها فشرده میشود.

 روکش کابینت ممبران از نوعی پلاستیک فشرده تشکیل شده است که در بازار با رنگهای بسیار متنوع و طرحهای مختلف در دسترس است. معمولاً، جنس صفحهی پیشنهادی برای کابینتهای کلاسیک ممبران، سنگ مصنوعی کورین یا کوارتز است. کابینت وکیوم یا ممبران شامل ستونهای نقش برجسته از جنس رزین و جوب میباشد. این ستونها قابلیت استفاده به عنوان سطح کار و... را نیز دارند.ضمناً لازم به ذکر است که در بخش یونیتهای دیواری این نوع کابینتهای آشپزخانه از تاج و زیرچراغهای ابزارخورده و نقش و نگارهها استفاده میشود.

کابینت کلاسیک رومی

کابینت کلاسیک رومی یکی از سبکهای کابینت ایتالیایی است که برای اولین بار در این کشور تولید شده است. این نوع کابینت شامل ستونهایی از جنس چوب خراطی شده است که شباهت بسیاری به ستونهای تعبیه شده در دوران باستان روم دارد. جنس بدنهی این نوع کابینت از ام دی اف سفید است و در قسمت دربها از ام دی اف خام استفاده میشود. این دربها توسط دستگاه سی ان سی به شکل مورد نظر طراحی میشوند.

کابینت کلاسیک رومی در رنگهای متنوعی در دسترس است، اما بیشترین تقاضا معمولاً به رنگ سفید است. جنس صفحهی این نوع کابینت معمولاً از سنگ مصنوعی کورین یا کوارتز یا سنگهای طبیعی نظیر گرانیت یا مرمر استفاده میشود. کابینت رومی تاج و زیرچراغ مخصوص به سبک خود را دارد و تاج و زیرچراغ این سبک کابینت آشپزخانه هیچ تشابهی با دیگر کابینتهای کلاسیک ندارد. جنس دستگیرههای این سبک کابینت معمولاً دستگیرههای سرامیکی هستند که به زیبایی کابینت آشپزخانه و دکور منزل شما افزوده میشود.

مزایا و معایب کابینت های کلاسیک 

انتخاب کابینت آشپزخانه کلاسیک با درک مزایا و معایب آن، یک تصمیم آگاهانه است. در واقع، مزایای کابینت آشپزخانه کلاسیک بسیار بیشتر از معایب آن است.در ادامه ، ما مهمترین معایب و مزایای کابینت آشپزخانه کلاسیک را با شما به اشتراک میگذاریم:

مزایا :

معایب :

 

زیبایی و شکوه رنگهای کابینت کلاسیک

کابینتهای کلاسیک معمولاً از رنگهای گرم و طبیعی مانند قهوهای تیره، کرم، طلایی ، رنگ چوب ، گردویی استفاده میکنند. این رنگها باعث ایجاد یک احساس دفاعی و دوستداشتنی در فضا میشوند. همچنین، استفاده از رنگهای تاریخی و سنتی مانند نیون، آبی یا سبز مایل به خاکستری نیز در طراحی کابینتهای کلاسیک مورد توجه قرار میگیرد. این رنگها به فضا شکوه و زیبایی میبخشند و با سایر عناصر دکوراسیونی هماهنگی بیشتری ایجاد میکنند.